Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.
Jak už sám název napovídá akva (aqua) bude mít něco společného s vodou. A ano, mají. Akvarelové pastelky ( někdy psáno i jako aquarell) se dají rozmývat vodou. Což má při malování spousty výhod můžete a nemusíte míchat barvy, dále nejsou tolik vidět tahy tužkou no zkátka máte pocit, že malujete vodovymi barvami, akorát že máte daleko větší cit v ruce. A dle našeho názoru má obrázek malovaný akvarelkama i výraznější barvy než jak je tomu u obrázku malovaného klasickými vodovými barvami.
Oproti tomu klasické pastelky se nedají vodu rozmývat. Tudíž nezapomeňte ty akvarelové pastelky rozmýt, v základu v nich takový rozdíl není.
Pro kreslení akvarelovymi pastelkami je vhodný takový papír, který se po namočení nezvlní či nevydrolí. Pro začátečníky, kteří si chtějí tuto techniku vyzkoušet, je dobré začít u čtvrtky vyšší gramáže tak 220g/m². Po pokročílé či odborníky je dobré použít už speciální papír na akvarel. Ten se jen tak nezvlní a navíc ho lze vypnout Vypnutí funguje tak, že papír pomocí houbičky navlhčíte vodou. Navhčený papír na desku připevníte po stranách papírovou lepící páskou. Papír je navíc odolný vůčí vydrolovaní papíru po namočení a má dobrou savost.
Papir na akvarel má speciální strukturu a podle tipu lísování jeslti za studena či tepla má různou hrubost.
Náš tip: Při psaní tohoto článku jsem zkoušeli různé gramáže papíru a zjistili jsme, že pokud se akvarelu chcte opravdu věnovat je dobré už na začátku použít akvarelový papír.
Stejně jako u kreslícího kartonu, tak i u akvarelového papíru se můžete setkat s různymi gramážemi. Zde platí pravildo čím vyšší gramáž tím více si můžete dovolit experimentovat, Zjednodušeně u vyšší gramáže akvarelového papíru si můžete dovolit nanášet opakované více vrstev a použít více vody. Takže je dobré si na začátku rozmyslet jestli budete dělat rychlou malbu a použijete méně vody stačí papír o gramáži 250 g/m² v opačném případě sháhnětě po papíru o gramáži 300 g/m².
Akvarelové barvy mají několik typu skupenství a podle toho jeslti jste začátečník nebo už profík si můžete vybrat.
Vždy je dobré mýt měkký štětec. Tedy buď se syntetickým vláknem nebo velmi měkkou štětinou. Čím menší číslo štětce máte tím užší stopu děláte. Proto je dobré mít více velikostí. Tenký na linky, potom střední cca číslo kolem 6-8 a na velké plochý cca 10-12. Povětšinou se používají štetce kulaté. Nicméně profík vám určitě řekne, že používá celou řadu štětců plochý i vějířovitý. Nicméně vždy záleží na měkosti štětin.
To je velmi zaludná otázka, protože všichni, kdo zkusili akvarel a naučili se pracovat s množstvím vody, této technice naproto propadly. Během psaní tohoto článku jsme zjistli že máme i zákazniky, kteří akvarelem vymalovavají i omalovánky.
Komentáře
Diskuze je prázdná.