Výběr kaligrafických potřeb

Slovo kaligrafie pochází z řečtiny a skládá se ze slov „krása“ a „písmo“. Je to druh umění, kdy se speciální ozdobné písmo ručně píše na papír. Papír může mít reliéfní strukturu, vhodný je též ručně vyráběný papír. Typický styl písma si každý autor – umělec – vytváří svůj vlastní.

Tradiční čínská kaligrafie zažívá boom, objevuje se v domácnostech, a to jak v klasických, tak v moderních interiérech. Využívá se jako harmonizační i dekorační prvek.

Kaligrafické pomůcky

Kaligrafické pero je zvláštní tím, že při psaní zanechává širokou stopu v jednom směru a tenkou stopu v druhém směru. Existují též kaligrafické štětce a fixy. Kaligrafické pero lze pořídit v několika šířkách hrotu. Plní se speciálním inkoustem v bombičkách.

 

Jak psát kaligrafickým perem

Vychází se z myšlenky, že písmo je kresba. Záleží, pro jaký styl typ písma se rozhodnete. Kaligrafie není o tom naučit se psát jinými písmy (i když to je u nás zřejmě nejrozšířenější kvůli postupnému vlivu východní filosofie jako životní cesty), ale je to především o určité osobní míře ručně psaného projevu. Nemusí se psát pouze psacím písmem, ale třeba i tiskacím. Kaligrafická pera (Parallel Pen)  jsou pouze prostředek k tomu, jakou cestu svého „rukopisu/uměleckého stylu/životního postoje“ si zvolíte.

Východní kaligrafie je též nazývána „malba duše“ a je spojena se správným držením těla a dokonalou koncentrací v harmonii s dýcháním.

Kaligrafická pera a fixy

V nabídce našeho e-shopu najdete kaligrafická pera Parallel Pen od značky Pilot, která jsou označena číslem (například šíře hrotu 1.1mm). Mají zkosený hrot a jsou určena k psaní. Těmi se píší převážně například čínské znaky a sanskrt.

Existují také kaligrafické fixy od různých firem (populární se stala firma Faber-Castell se svým výrobkem Pit Artist Pen) označené písmenky, jsou určeny pro sketching – samostatné odvětví kresby. Hroty jsou pouze špičaté a dělají jen jednu šířku čáry. Prodávají se též v několika různých šířkách, například hrot EF - extra slabý, hrot F - slabý. Hrot M - střední, hrot B - široký. Tyto fixy jsou v podbě jak klasické tzv. liner, tak i se štětcovitý hrotem či zkoseným hrotem.

Nicméně vždy záleží jakým typem kaligrafie se chcete zabývat jestli chcete kreslit různé komiksy, tutorialy či vykreslovat  nadpisy v sešitech anebo se naučit kraspis v pravém slova smyslu.

 

Při psaní kaligrafickými pery jde o modernější typ kaligrafie – do per se dávají bombičky. Pro klasickou kaligrafii je též možné použít různá brka a inkoust.

 

Je při kaligrafii důležitý i papír?

Často se nás ptáte jeslti je důležitý i papír. A odpověď zní ano. Jakmile si vyberete to jakým stylem či druhem kaligrafie se budete zabývat. Čeká vás už jen výběr papíru. V případě písma je dobré si do začátku vybrat hladký papír například linkovaný sešit  či tečkovaný blok. Hladký papír vám pomůže při počáteční výuce sklonu a obecně písma. Nicméně když už budete zdatní pisatelé, zkuste i hrubý papír třeba aquarelový uvidíte, že i to bude mít zajímavý efekt.

 

Pokud byste si přesto nevěděli rady s čím a jak začít rádi vám pomůžeme.