Jak správně vybrat první pero?

Nastává chvíle, kdy Váš prvňáček ovládá psaní celé abecedy, a ve škole mu zadali nelehký úkol - přinést si své první pero na psaní. Přece jen už je velký a může psát perem, už žádné tužky či pastelky.


V tuto chvíli dochází k frustraci především u rodičů:  „Jaké pero máme koupit? Vždyť jich je tolik? Musíme přece vybrat takové, které neodradí našeho prvňáka psát, nebo abychom mu výběrem špatného pera neublížili v jeho motorickém vývoji..."

Zachovejte chladnou hlavu. Výběr správného pera je sice pro malého školáka důležitý, protože učení se psát je jeden z klíčových aspektů vývoje dítěte. Ale my vám přinášíme malé shrnutí a porovnání per, aby byl pro vás tento úkol a něco lehčí.

Takže pokud si i nyní pokládáte otázku: „Jaké je to správné pero pro první psaní." Tento článek je tu pro vás.

 

Klasické pero pro školáka - TORNADO

Tornado cool 6852-2675_fruity_cervena6648-2675_Blue_

Tornado od značky Centropen je nejčastěji první volbou mezi pery pro prvňáčky. 


Jedná se o pero typu - dopíšete, vyhodíte
Inkoust je zmizíkovatelný (po vyzmizíkovaní přepíšete přepíšete přepisovačem nebo propiskou). Díky trojhrannému úchopu pero podporuje špetkovíté držení.

Oblíbený díky: 

 • Nízká cena: od 19 - 22 Kč (na našem e-shopu momentálně v akci ZDE)
 • Atraktivní design: až deset barev, vybere si opravdu každý! Navíc Tornádo se vyrábí jednobarevné, s motivy, vonavě anebo prostě cool
 • Měkké ergonomické držení: trojhranné držení je obohacené o masážní body, které pomáhají v prokrvovaní konců prstů a zároveň pomáhají udržet prsty na těch správných místech. Jednoduše pero neklouže.
 • Vhodný pro: praváky, leváky i dysgrafiky

 

Gumovací pero  - FRIXION BALL 

 

Pero Pilot Fixion je mezi dětmi oblíbené, ale málokterá paní učitelka nebo pan učitel dovolí dětem do první třídy gumovací pero.  A proč? Pero má tzv. termo náplň. Díky ní nepotřebujete zmizík, ale stačí pouze druhý konec pera, kterým napsanou chybku třete "gumujete" a najednou celé písmenko zmizí. Můžete se tedy setkat s názorem, že děti, tak nevidí chyby, které napíší, protože je místo přeškrtnutí jednoduše "vygumují". Navíc se nejednomu z nás stalo, že sešity jsme  si položili například k větrání od noteboku a texty zmizely.

Tip. Nevystavujte napsaný text gumovacím perem vysokým teplotám, může se stát, že vám zmizí. Pokud se však tak stane. Nevěšte hlavu. Dejte stránku se zmizelým textem do mrazáku. Text se opět objeví. Nicméně nedoporučujeme tímto perem podepisovat žádné důležité smlouvy:)

Gumovací pero ocení i švadleny, protože se s ním na světlejší látku mohou nakreslit střih, a po dokončení šití látku vyžehlit a vše zmizí.

To jsme malinko odběhli od tématu, tak se vrátíme k výhodám gumovacího pera.

 Je oblíbené díky: 

 • Znovupoužitelnost: pero Vám zůstane celý školní rok, stačí pouze doplňovat náplně 
 • Pohodlnost při psaní: ergonomická úchytka a jemný gelový inkoust, díky kterému se lépe píše
 • Přizpůsobí se: chcete pero s víčkem? cvakací? tenký hrot? Toto vše je k dispozici
 • Spousta barev ALE: pokud si vyberete např. zelené pero - bude psát zeleně (poté samozřejmě můžete vyměnit náplň za modrou)
 • Zmizíkovatelnost : napsanou chybu stačí, druhou stranou pera pouze "vygumovat", nepotřebujete v penále další zmizíky či korektory.

U pera jsem našli i malé nedostatky: úchop není trojhranný, ale kulatý. I když má protiskluzovou zónu. Inkoust pera je termo, a tím pádem je řidší než třeba u Tornáda, a tak se jeví že náplně dokupujete častěji.

 

Ergonomické pero - EASYORIGINAL

Egonomické pero EASYoriginal od Stabila je pero speciálně vytvořené pro dětské ruce

Pero je znovupoužitelné díky náplním, které se snadno a pohodlně doplní.
Inkoust je zmizíkovatelný. Pero je s víčkem a se štítkem na jméno, takže se neztratí!

Oblíbený díky: 

 • Pro praváky i leváky: úchytka se speciálně tvaru pro praváky i leváky, což zajišťuje 100% komfort 
 • Neklouzavá úchopová zóna: díky tomu snadno dojde k uvolnění držení při psaní 
 • Nedělá kaňky: lehce klouže po papíře, neškrábe 
 • Barevnost: hravé barvičky per pro chlapce i děvčata

 

 Shrnutí

 • Pokud hledáte levné, jednoduché a zároveň barevné a pohodlné pero = TORNADO
 • Pokud Vám povolili gumovací pero, nechcete zmizík s přepisovačem a jde Vám o design = PILOT FRIXION
 • Pokud chcete opravdu do pera investovat, a vaše dítě má stále, problém se špetkovitým držením pera a vy mu chcete zajistit kvalitní držení a chcete ho pořádně naučit držet tužku a nevadí vám zmizík = EASY ORIGINAL

 

Jak vybrat správné pero?

Pan nebo paní učitelka už předem řekne nebo doporučí jaké pero preferuje, například gumovací pera často nebývají povolena).
Po domluvě už bude záležet výběr hlavně na vás a vašem prvňáčkovi, jaké pero mu bude vyhovovat.

Doporučujeme si jít pero vyzkoušet do papírnictví. Během zkoušení pera je pak především potřeba klást důraz na správné držení a pohodlnost psaní, jakmile bude pero vyhovovat, stačí si už jen zvolit požadovanou barvičku a strčit do penálu! :)

 

Doufáme, že Vám náš článek pomohl vyřešit Vaši otázku.
Ať už si vyberete jakkoli, pro vašeho prvňáčka to je významný okamžik.