Jak správně vybrat pastelky či voskovky

STABILO_EASYcolors_pro_clanek

 

     Vážení zákazníci,

     názorů a rad jak správně vybrat pastelky je zřejmě stejné množství jako různých druhů pastelek. Předkládáme Vám tedy výběr několika užitečných doporučení, které se našim zákazníkům, dle jejich názoru, osvědčily. Naše doporučení jsou jednak dána více jak dvacetiletým působením na trhu a současně jsou i výsledkem úzké spolupráce s mateřskými školami, základními školami a jejich pedagogy.

1) Vždy záleží na věku dítěte.

     Výběr prvních pastelek nebo voskovek je obzvlášť důležitý. Délka, síla, ergonomie tvaru držení, barevnost použitých pigmentů a měkkost jádra pastelek jsou zde zásadními ukazateli. Zde si dovolím citovat ze serveru www.predskolaci.cz z článku Jak vybrat dobré pastelky a voskovky:

"Dětem by se měly pastelky dobře držet v ruce, pro menší děti jsou tedy vhodné silnější pastelky, příp. trojhranné či jinak ergonomicky tvarované. Pastelka by měla kreslit jasnými barvami i bez přílišného tlaku, dobře se ořezávat a tuha by se neměla lámat."

     Při návštěvě našich prodejen Vám doporučíme vhodné pastelky či voskovky individuálně dle Vašich požadavků, věku dítěte a účelu použití. Při výběru voskovek pro děti od 2 let bychom Vám doporučili voskovky JOVI sadu v kelímku i s ořezávátkem. Jednak díky poměru ceny a množství, ale především pro jejich kvalitu a ergonomii tvaru. Tyto voskovky jsou sice cenově výše než běžné školní voskovky, ovšem na druhou stranu Vám vydrží déle, nedrolí se a je s nimi jednoduchá manipulace, jak při kreslení tak i úklidu.

2) Vždy záleží na tvaru, délce a tloušťce pastelky.

     O tvaru pastelky pro naše nejmenší jsme si řekli již v přechozím odstavci. Ale co když už máte větší dítě? Častými zákazníky jsou rodiče nebo prarodiče kteří žádají nějaké pastelky. Ovšem co si máme představit pod pojmem nějaká pastelka? Může to být pastelka trojhranná tlustá, tenká, střední, může být i kulatá či šestihrannná apod.. Druhů pastelek je zkrátka značné množství. Pokud tedy nemáte ozkoušený vlastní druh, typ a firmu.  Je nejlepší si položit otázky typu: kolik let je dítěti a  jeslti už nějaké pastelky používá, a pokud ano, jeslti mu vyhovují?

     Pokud si dokážete odpovědět na tyto otázky hned, pak máte celkem vyhráno. Pokud Však ne, začněte nejprve vybírat od barevnosti a měkkosti jádra pastelek, protože pak se Vám výběr pastelek celkem zůží. Poté svou pozornost věnujte tvaru a délce. Zásadním pravidlem je, že dítěti se pastelky musí dobře držet.

     Obecně se nám osvědčilo pravidlo čím menší prstíky tím je lepší silnější pastelka a naopak. Ovšem neberte toto jako bernou minci. Samozřejmně existují výjimky. Proto doporučujeme při výběru pastelek vzít dítě sebou a pastelky si v prodejně vyzkoušet. Většina dětí je i v celkem nízkém věku schopna říci, zdali mu pastelky/voskovky vyhovují  či nikoliv.

     Jestli máte dítě, které byste rádi chtěli naučit správně držet pastelku či pouze zdokonalit držení, objevily se na trhu pastelky, které mají  silné a měkké jádro, trojhranné držení a povrch, který je opatřen speciálními ploškami pro dokonalé držení. U nás tyto pastelky nabízíme od firmy Stabilo.

3) Pravák versus levák.

     Odpověď na otázku, jak správně vybrat pastelky když Vaše dítě píše levou rukou je v dnešní době podstatně snadnější. V podstatě všechny trojhranné pastelky, či voskovky jsou vhodné i pro leváka. 

     Zde si zaslouží pozornost již citované pastelky se speciálními ploškami pro snadné držení, které splňují požadavky i pro leváky.

     Pro zjednodušení vyhledávání vhodných pomůcek pro leváky jsme tento sortiment zařadili do kategorie Ergonomické produkty pro leváky.

4) Jak je to s odolností vůči polámání pastelky.

     Odolnost jádra pastelky proti lámání při psaní nebo ořezávání je samostatnou technickou kapitolou při výrobě pastelek. Většina pastelek známých značek působících déle na trhu má zaručen určitý základní stupeň odolnosti proti lámání. Zde potom velmi záleží na tom, jak je s pastelkami zacházeno. Obtížně budete hledat tuto vlastnost u stále levnějších pastelek v akcích velkých nadnárodních prodejců. Pokud nelámavost je Vaší prioritou, hledejte tento údaj na obale pastelek. V řadě případů však bude vyšší stupeň nelámavosti jádra pastelky znamenat větší tvrdost tuhy a její horší otěruschopnost na běžném papíře. Pastelky označené jako nelámavé jsou zpravidla určeny pro školáky, kde se předpokládá i běžné, méně opatrné zacházení.

    Malé shrnutí na závěr:

     Výběr vhodných pastelek si zaslouží Vaši pozornost. Dítě se u svých prvních pastelek učí vnímat barvy a používat je, dále se učí  správnému držení nejen těchto pastlek, ale později toto stejné držení použíje i při psaní perem. Při výběru pamatujte na věk dítěte a zkušenosti s pastelkami. Uvidíte, že jakmile si vyberete první pastelky, tak pak už to bude hračka. Pokud příjdete do kamenného obchodu, vyzkoušejte si pastelky sami. Pokud se rozhodnete zakoupit pastelky, vemte sebou své dítě, aby si pastelky samo vyzkoušelo, jednak bude mít pocit důležitosti a spoluúčasti na výběru vlastních věcí, a jednak sami uvidíte, jak jaké pastelky mu vyhovují.

STABILO_EASYcolors_pro_clanek 2

     V případě jakýchkoliv dotazů se nás kontaktujte prostřednictvím kontaktního formuláře, či e-mailu, rádi Vaše dotazy zodpovíme.

     Za celý tým papírnictví ŠTENCL Vám přeje hezký den a hodně úspěchu při vybírání těch správných pastelek či voskovek

     Mgr. Eliška Štenclová