Jak správně vybrat aktovku či batoh

Školní aktovky a školní batohy jsou velmi speciální školní potřeby. Speciální jsou i požadavky na jejich vlastnosti, kvalitu, cenu a užitnou hodnotu. Vybrat správně školní aktovku či školní batoh je v dnešní době poměrně složité, trh je zasycen mnoha výrobci, mnoha motivy a také mnoha různými kvalitami provedení.

Co je aktovka? - zpravidla aktovkou bývá označena školní taška s pevným plastovým dnem a jednou hlavní kapsou, která je překrytá víkem. Pro prvňáčky může být jednoduší manipulace s aktovkou, protože je lehčí ukládání věcí dovnitř.

Screenshot 2022-02-16 at 08-34-44 Aktovka pro prvňáčky Stil - Charm - www stencl cz Screenshot 2022-02-16 at 08-35-13 Aktovka pro prvňáčky Stil - Charm - www stencl cz

Co je batoh? - batoh asi nemusíme představovat. Každý z nás ať už do školy, či na výlety měl tašku na záda, která měla více kapes na zip. Nicméně víte že existují i batohy pro prvňáčky?

Screenshot 2022-02-16 at 08-37-37 Klučičí školní batoh pro prvňáčky Bagmaster Lumi 21 D + Dárek Zdarma Pastelky Maped Color[...]Screenshot 2022-02-16 at 08-38-00 Klučičí školní batoh pro prvňáčky Bagmaster Lumi 21 D + Dárek Zdarma Pastelky Maped Color[...]

Jak vybrat aktovku pro prvňáčka?

Sháníte -li aktovku pro prvňáčka? Určitě se budete  řešit hodně věcí. Jako správní rodiče budete chtít, aby se vašemu budoucímu prvňáčkovi líbila, aby mu dobře seděla, dlouho vydržela atd. My se vám pokusíme některá hlediska objasnit a pomoci vám si co nejlépe vybrat. Ukážeme vám, na co je dobré si dát při výběru pozor. Co je na vás jako na rodičích, a co naopak je důležité abyste nechali na vašem dítěti. Tak se pusťme s chudí do toho.

Nezapomeňte, že ať už vybíráte aktovku či batoh pro prvňáčky vždy budete řešit podobné problémy. V tomto článku se zaměříme na výběr těchto školních potřeb. Je totiž téměř neuvěřitelné, co všechno musí váš školák do školní aktovky vměstnat a kolik to váží. Pokusme se proto společně našim školákům usnadnit správný výběr školní aktovky.

Základní vlastnosti a požadavky pro výběr školní aktovky / batohu:

Špičková kvalita zpracování i použitých materiálů. Nejvyšší standart zpracování s použitím kvalitních zdravotně nezávadných materiálů je základním požadavkem. Pečlivě zkontrolujte výrobce a údaje o použitých materiálech pro výrobu.

Anatomicky tvarovaná pevná záda s polstrováním a širokými popruhy. Pevná anatomicky tvarovaná záda  s dostatečným polstrováním v kombinaci s optimálně širokými nastavitelnými ramenními popruhy jsou dalším základním požadavkem. Prodyšný povrch zad a popruhů není zbytečným komfortem, je jedním z požadavků pro snadné nošení aktovky v horkých dnech. Navíc je vždy dobré, aby měla aktovka nastavitelný hrudní popruh. Jednak pomůže rozložit váhu tašky a  druhak zabrání sklouzávání popruhů z ramen v době nošení zimních bund. Poslední dobou se u řady batohů objevují bederní pásy, které jsou  určitě skvělé pro správné a hlavně zdravé nošení aktovky. Nicméně rozhodnete-li se pro bederní pás, dbejte na to jak je tvarovaný a jak drží tvar a zdali je odnímatelný. O tom jak správně nosit a seřídit na záda školní tašku se můžete dovědět v článku: "Jak správně nosit školní aktovku/batoh"

Bezpečnostní prvky

Zvláštní pozornost při výběru školní aktovky věnujme bezpečnostním prvkům. Odrazky, reflexní pruhy a reflexní části designu jsou nezbytností. Zvyšují bezpečnost našich dětí. Víte, že naše děti část školního roku chodí do školy i ze školy za šera nebo za tmy?

Hmotnost

Příznivý poměr velikosti, vybavenosti a celkové hmotnosti aktovky je velmi důležitý. U seriozních výrobců je zřetelné uvedení váhy aktovky na průvodních dokladech samozřejmostí. Při výběru aktovky pro prvňáčka je váha aktovky kolem 1 kg a nižší základním požadavkem. Batohy pro prvňáčky a i aktovky mají podobnou váhu kolem 1 kg. Takže se nemusíte bát, že jedno je těžší než druhé.

Vnitřní uspořádání a úložný prostor

Při výběru školní aktovky věnujme pozornost i vnitřnímu uspořádání. Do aktovky se musí vejít desky na číslice a písmena, desky na sešity velikosti A4, penál, učebnice i box na svačinu a lahev na pití.

Design

Více než dvacetileté zkušenosti v oboru nám dovolují tvrdit, že design a použitý motiv je obzvlášť důležitý pro naše děti. Vybírejme proto, pokud možno školní aktovku společně s našimi dětmi. My buďme zárukou splnění základních požadavků na kvalitu a na našem školákovi ponechme odpovědnost za to, že aktovku bude nosit s radostí. Nezapomeňte, že tuto aktovku bude nosit právě Vaše dítě, a to po celých 10 měsíců. Proto musí být vybraná aktovka nejen pohodlná, ale také se mu líbit.


Uvedené požadavky jsou ty základní a nejdůležitější. Je řada dalších vlastností, které stojí za pozornost, například vodě odolný snadno omyvatelný povrch, pevné dno odolné proti vlhkosti, rozmanitost doplňků, výběr motivů a výrobcem poskytovaná záruční doba. Je zřejmé, že záleží i na tom, jak bude školák aktovku používat a zda ji bude správně nosit.

Když si nebudete vědět rady zeptejte se nás, rádi vám poradíme.